MERKEZSİZ BÜLTEN

Merkezsiz Bülten

Türkiye’deki Blokzinciri merkezli teknolojiler ve uygulama alanları hakkındaki bilgi birikimine ve okur yazarlığa katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Geleneksel medya bu konuda bir hâyli yetersizken, dijital medyadaki kaynaklar ise çoğuklukla kriptopara ve dijital varlıklara odaklanmakta. Özellikle ulusal çapta Blokzinciri ve teknolojilerinin gündelik yaşamımıza, toplumsal ve siyasal süreçlere olan katkısı, sosyal ve kültürel anlamda yarattığı olanaklar konusunda, tüm merkezsiz ağlar ve blokzinciri odaklı, NFT, Metaverse, Kriptoparalar, Web 3.0, Semantik Web gibi kavramları anlatacağımız, kamuoyundaki gelişmeleri kendi dilimizde sizlere aktaracağımız bir bülten tasarladık.

Bilgi düzensizliğini yenmek

Özellikle bu kavramlara yönelik üretilen içeriklerde ciddi anlamda bilgi düzensizliği bulunmakta. Birçok gazeteci ve içerik üreticisi maalesef belirli klişeler, yanlış bilgiler ile ekosisteme yaklaşıyor. Temel gazetecilik ilkeleri gözetilmeden, sadece alana ilişkin içerikler üreterek reklam ve etkileşim modeline odaklanan haberler ve içeriklerde düşük kalite, yanıltıcı ve eksik bilgi yüzünden mezenformasyon artmakta, bu yeni teknolojiler hakkında zihnimizdeki belirsizlikler artmakta ve tüm bunların sonucunda okuyucuların blokzinciri ve merkeziyetsiz uygulamalara güvensizlikle yaklaşmakta olduğunu görüyoruz.

Bu sebeple belirlediğimiz problemleri aşabilmek için okuyuculara blokzinciri ve merkeziyetsiz webdeki gelişmelere erişebilecekleri, sakin ve nitelikli bir şekilde, haftalık “Merkezsiz Bülten” adındaki e-bülten hizmetimizi sağlamayı düşündük. Bir seneden fazla süredir de devam ettirmekteyiz. E-bülten merkezli çalışmalarımızı destekleyecek podcast yayınlarımız da başladı, devam ediyor. Dinlerseniz bizi çok mutlu edersiniz.

Subscribe to Merkezsiz Bülten

Merkezi olmayan internet tutkunlarının bülteni. Blokzinciri, NFT, Metaverse, Kriptopara ve Web 3.0 hakında gelişmeler her Pazar 11.00'de posta kutunuzda!

People

Merkezsiz Bülten
Merkezi olmayan internet tutkunlarının bülteni. Blokzinciri, NFT, Metaverse, Kriptopara ve Web 3.0 hakında gelişmeler her Pazar 11.00'de posta kutunuzda! Podcastimiz ise Spotify ve Apple Podcasts'te!
Mehmet Şafak Sarı
Gazeteci, İletişim Danışmanı, Eğitmen
Ege Palaz
creating content makes me content